Авторські консультації
2017.05.12

ПОДАТКОВІ КАНІКУЛИ

Автор:

Міжнародний інститут аудиту

від 12 травня 2017 р.

Борис Мельничук, Людмила Стецюк

 

Наприкінці 2016 р. перед прийняттям змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) багато розмов йшло про надання пільг малому та середньому бізнесу. Які ж пільги передбачені у ПКУ та хто зможе ними скористатись?

У першу чергу, відмітимо, що пільги, так звані "податкові канікули", передбачені для платників податку на прибуток на період до 31 грудня 2021 року.

Зокрема, пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ передбачено, що платники податку на прибуток, у яких річний дохід, визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період, не перевищує 3 млн. грн. та розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) кожному з працівників, які перебувають з платником податку у трудових відносинах, є не меншим як дві мінімальні заробітні плати, розмір якої встановлено законом (на 2017 р. – не менше 6400,00 грн. на одного працівника), застосовується нульова ставка податку на прибуток.

Але це ще не всі вимоги. Скористатись "податковими канікулами" зможуть лише ті підприємства, які відповідають наступним критеріям:

а) утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2017 року;

б) діючі, у яких протягом трьох послідовних попередніх років (або протягом усіх попередніх періодів, якщо з моменту їх утворення пройшло менше трьох років) щорічний обсяг доходів задекларовано в сумі, що не перевищує трьох мільйонів гривень, та у яких середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду становила від 5 до 20 осіб;

в) які були зареєстровані платниками єдиного податку в установленому законодавством порядку в період до 1 січня 2017 року та у яких за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становив до трьох мільйонів гривень та середньооблікова кількість працівників становила від 5 до 50 осіб.

Крім цього, дія "податкових канікул" не поширюється на підприємства, які:

1) утворені після 1 січня 2017 року шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), приватизації та корпоратизації;

2) здійснюють:

2.1) діяльність у сфері розваг, визначену в підпункті 14.1.46 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ;

2.2) виробництво, оптовий продаж, експорт, імпорт підакцизних товарів;

2.3) виробництво, оптовий та роздрібний продаж пально-мастильних матеріалів;

2.4) видобуток, серійне виробництво та виготовлення дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення;

2.5) фінансову та страхову діяльність (гр. 64 - гр. 66 Секції K КВЕД ДК 009:2010);

2.6) діяльність з обміну валют;

2.7) видобуток та реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення;

2.8) операції з нерухомим майном (гр. 68 КВЕД ДК 009:2010);

2.9) поштову та кур'єрську діяльність (гр. 53 КВЕД ДК 009:2010);

2.10) діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

2.11) діяльність з надання послуг у сфері телебачення і радіомовлення відповідно до Закону України "Про телебачення і радіомовлення";

2.12) охоронну діяльність;

2.13) зовнішньоекономічну діяльність (крім діяльності у сфері інформатизації);

2.14) виробництво продукції на давальницькій сировині;

2.15) оптову торгівлю і посередництво в оптовій торгівлі;

2.16) діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води;

2.17) діяльність у сферах права та бухгалтерського обліку (гр. 69 КВЕД ДК 009:2010);

2.18) діяльність у сфері інжинірингу (гр. 71 КВЕД ДК 009:2010).

Виходячи з наведених вимог, коло підприємств, які зможуть скористатись "податковими канікулами" значно звужується.

Але якщо все-таки Ваше підприємство відповідає всім критеріям і Ви маєте намір скористатись зазначеним пільгами для свого бізнесу, слід заздалегідь прорахувати доходи та витрати. Оскільки, якщо у будь-якому звітному періоді хоча б один із показників (отриманого доходу, середньооблікової чисельності або середньої заробітної плати працівників) не відповідатиме встановленим критеріям, то підприємство буде зобов'язане оподаткувати прибуток, отриманий у такому звітному періоді, за ставкою 18 %.

Ще варто звернути увагу на один важливий нюанс! В разі, якщо підприємство отримало прибуток і Ви вирішили розподілити його між власниками, будьте обачні. Адже, ПКУ передбачено, що підприємства, які користуються "податковими канікулами" і здійснюють нарахування та виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), зобов'язані сплатити авансовий внесок з податку на прибуток та сплачують податок на прибуток за ставкою 18 %, за звітний податковий період, у якому здійснювалося нарахування та виплата дивідендів.

[Матеріал наводиться в авторській редакції. Компанія "Дінай" може не поділяти позицію автора та не несе відповідальності за зміст матеріалу.]


(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл