Огляди законодавства
2018.12.04

Умови складання європротоколу: роз'яснення Верховного Суду

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд, розглянувши справу N 204/3413/16-ц, зазначив: якщо учасник ДТП не має автоцивілки, оскільки за законом є пільговиком та звільнений від такого обов'язку, потрібно обов'язково викликати на місце події поліцію. Натомість складання європротоколу у згаданому випадку не буде підставою для отримання страхового відшкодування.

Відповідно до матеріалів справи, позивач (є учасником бойових дій та звільнений від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності) звернувся з позовом до страхової компанії та винуватця ДТП про стягнення заподіяного збитку та страхового відшкодування. Як зазначається, після настання ДТП її учасники склали повідомлення про ДТП - європротокол без участі поліції, який того ж дня було надано до страхової компанії. Проте страхова компанія відмовила позивачу у виплаті страхового відшкодування, оскільки на момент ДТП позивач не мав полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а отже, не мав права складати повідомлення встановленого МТСБУ зразка (європротокол) та залишати місце ДТП без виклику поліції.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову постраждалого в ДТП учасника бойових дій про стягнення відшкодування зі страхової компанії, з якою винуватець уклав договір страхування. Рішення мотивовано тим, що хоча позивач, як учасник бойових дій, і звільнений від обов'язку придбавати поліс автоцивільної відповідальності, це не дає йому права складати європротокол.

Апеляційний суд скасував попереднє рішення та задовольнив позов у частині стягнення страхового відшкодування й пені. Він виходив із того, що в розумінні п. 33.2 ст. 33 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (N 1961-IV від 01.07.2004 р.) сторони наділені правом на складання європротоколу, оскільки ТЗ обох учасників пригоди є забезпеченими.

Вивчивши матеріали справи, Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу страхової компанії, а рішення суду апеляційної інстанції скасував та залишив в силі рішення суду першої інстанції. Зокрема, ВС зауважив, що в разі ДТП скласти європротокол можуть лише водії ТЗ, які є забезпеченими в розумінні п. 1.7 ст. 1 Закону (забезпечений ТЗ - автомобіль, зазначений у договорі страхування, за умови, що його експлуатують застраховані особи), тобто кожен із яких має відповідний страховий поліс.

З огляду на викладене, Верховний Суд дійшов висновку, що оформлення ДТП, як страхової події, при її настанні за участю осіб, які звільнені від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (за відсутності в них відповідного полісу), має проводитись з інформуванням поліції, оскільки Законом не передбачена можливість складання європротоколу за відсутності у її учасників страхових полісів.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 204/3413/16-ц від 31.10.2018 р.

 

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл