Огляди законодавства
2018.11.29

До платників ЄСВ у зоні АТО штрафні санкції не застосовуються: Велика Палата ВС

Автор: Компанія «Дінай»

Велика Палата Верховного Суду, розглянувши справу N 812/292/18, погодилася з висновком Касаційного адміністративного суду у складі ВС, який, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що до платників єдиного внеску, які перебувають на обліку й здійснюють свою діяльність на території проведення АТО, не застосовується відповідальність у вигляді штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску за період з 14.04.2014 року до закінчення АТО.

Відповідно до матеріалів справи ГУ ДФС у Луганській області не погодилося із таким судовим рішенням (N 812/292/18 від 30.03.2018 р.) та звернулося до Великої Палати ВС, зазначивши, що платник єдиного внеску звільняється від виконання своїх обов'язків не лише з підстав перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, а й зобов'язаний виконати інші умови, а саме: подати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку відповідну заяву про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску та підтвердити неможливість виконання цих обов'язків сертифікатом Торгово-промислової палати України.

Велика Палата ВС наголошує, що факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться АТО, є підставою для незастосування до таких платників заходів впливу та стягнення за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в силу прямої дії норми Закону про ЄСВ (N 2464-VI від 08.07.2010 р.), яка забороняє притягнення до відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

Крім того, Велика Палата ВС стверджує, що позиція відповідача стосовно необхідності подання сертифіката ТПП України про наявність форс-мажорних обставин як умови для звільнення від штрафу та/або пені за несвоєчасне та/або не в повному обсязі нарахування, обчислення чи сплату єдиного внеску, є необґрунтованою вимогою. Щодо подання заяви як обов'язкової підстави для звільнення від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону N 2464-VI, Велика Палата також зазначає, що її подання є додатковою умовою для списання і в подальшому ненарахування штрафних санкцій та пені на суми несвоєчасної сплати зобов'язань з єдиного внеску, передбаченого ПКУ для списання безнадійного податкового боргу. Платник єдиного внеску має можливість подати заяву протягом тридцяти днів після закінчення АТО.

Натомість, звільнення від відповідальності передбачено безпосередньо у Законі N 2464-VI та не потребує додаткового звернення, оскільки ця норма встановлює "незастосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій" та адресована насамперед до осіб, які наділені повноваженнями щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій.

Таким чином, висновки Великої Палати ВС у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах за зверненням платника єдиного внеску до суду з позовом до органів доходів і зборів з вимогами скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення АТО на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону N 2464-VI.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 812/292/18 від 06.11.2018 р.

 

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл