Огляди законодавства
2018.11.26

ВС: перерахування ЄСВ на помилковий рахунок не вважається його несплатою

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд, розглянувши справу N 805/3665/16-а, дійшов висновку, що сплата ЄСВ на неправильний номер рахунку не може розглядатися органами фіскальної служби як несплата податків з наступним застосуванням штрафних санкцій та пені.

Відповідно до матеріалів справи платник податків звернувся до суду із адміністративним позовом до ДФС, у якому просив скасувати рішення щодо застосування штрафу та пені. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що зобов'язання зі сплати сум єдиного внеску виконані без порушень строків та відповідно до приписів Закону про ЄСВ (N 2464-VI від 08.07.2010 р.); вказує, що сплата зобов'язань на неправильний рахунок не може бути підставою для прийняття спірного рішення, оскільки в подальшому кошти спрямовані за належністю. Також позивач вважає, що такі обставини не свідчать про порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску й не можуть бути підставою для застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольнивши позовні вимоги в повному обсязі, виходили з того, що податковим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасну сплату зобов'язань з єдиного внеску, оскільки таке зобов'язання сплачено ним своєчасно, хоча і не на той рахунок. Вказані кошти були зараховані до Держбюджету у визначений законом строк на єдиний казначейський рахунок, що свідчить про належне виконання зобов'язань.

Податковий орган з такими висновками судів не погодився та звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду щодо порушення платником податку абз. 1 п. 8 Закону про ЄСВ (несвоєчасно сплачено суму ЄСВ, нарахованого за вересень 2013 року).

ВС, перевіривши всі доводи сторін, погодився із висновками судів попередніх інстанцій, зазначивши, що допущення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов'язання з ЄСВ у строк, встановлений Законом про ЄСВ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника та його посадових осіб до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ.

Допущена підприємством помилка не свідчить про несплату необхідної суми ЄСВ у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки До того ж, така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 805/3665/16-а  від 14.11.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл