Огляди законодавства
2018.11.21

Учасники бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, мають право на дострокове призначення пенсії за віком

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд, розглянувши справу N 591/3086/16-а, дійшов висновку, що учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, мають право на дострокове призначення пенсії за віком як учасники бойових дій з часу звернення.

Згідно з матеріалами справи, громадянин України, який брав участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, є учасником бойових дій, звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення йому достроково пенсії. Проте рішенням управління Пенсійного фонду відмовлено у призначенні пенсії. Мотивами відмови було те, що громадянин брав участь в АТО, а не в бойових діях, отже, не має права на призначення пенсії за віком згідно з абз. 6 п. 3 розділу XV Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV від 09.07.2003 р. (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, задовольнив позовні вимоги позивача та зазначив, що громадянин надав пенсійному органу всі необхідні документи, достатні для призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV Закону N 1058-IV та статті 16 Закону "Про пенсійне забезпечення" (N 1788-XII від 05.11.91 р.).

ВС, дослідивши всі доводи учасників справи, вказав, що з довідки про безпосередню участь особи в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої військовою частиною, убачається, що громадянин у період з 18.03.2015 р. по 30.04.2015 р. та з 10.05.2015 р. по 07.09.2015 р. безпосередньо брав участь в АТО на території Донецької області в секторі "Б", в населених пунктах Мар'їнка, м. Авдіївка Донецької області. Зібраними по справі доказами підтверджується, що позивач досяг 55 років та має загальний трудовий стаж більше 25 років.

Отже, громадянин, звертаючись до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії достроково, надав всі необхідні документи, достатні для призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV Закону N 1058-IV та статті 16 Закону N 1788-XII, зокрема посвідчення учасника бойових дій та довідку про безпосередню участь особи в АТО, які підтверджують участь у бойових діях.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, визнавши протиправними та скасувавши рішення управління ПФУ про відмову в призначенні громадянину пенсії за віком як учаснику бойових дій та зобов'язавши відповідача призначити позивачу таку пенсію.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 591/3086/16-а від 06.11.2018 р.

 

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл