Огляди законодавства
2018.11.14

Конституційний Суд визнав законним скасування допомоги по догляду за дитиною до трьох років

Автор: Компанія «Дінай»

КСУ рішенням N 9-р/2018 від 07.11.2018 р. визнав такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення пункту 7 розділу ІІ Закону "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (N 1166-VII від 27.03.2014 р.). Зокрема, виключено окремі положення (п. 3 ч. 1 ст. 3 та р. IV) Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (N 2811-XII від 21.11.92 р.), якими визначалися загальні правила надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (мінімальний розмір якої складав 130 грн).

Так, на думку КСУ, ВРУ може встановлювати, модернізувати або поновлювати види державної допомоги сім'ям з дітьми, змінювати розмір цієї допомоги, механізми її нарахування та надання, оскільки вони не закріплені в Конституції України, а визначаються у законах відповідно до соціальної політики держави. Проте такі законодавчі зміни не можуть бути спрямовані на ухилення держави від її обов'язків, визначених, зокрема, у статтях 3, 24, 51 Основного Закону України.

КСУ вважає, що якщо допомога при народженні дитини*, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомога при усиновленні дитини встановлені законом і конкретно не визначені в Конституції України як складові права на соцзахист, то ВРУ має свободу дій щодо законодавчого регулювання порядку надання цих видів державної допомоги. Оскільки зазначені види держдопомоги не передбачено Конституцією, то на них не поширюються й визначені її статтею 22 гарантії щодо заборони скасування чи звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, у статтях 46, 48 Основного Закону України. Крім того, уніфікація таких видів держдопомоги не свідчить про те, що держава у такий спосіб ухилилася від обов'язку охороняти сім'ю, дитинство, материнство і батьківство; порушила принцип рівності та право кожного на повагу до його гідності, на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї.

Отже, наведене дає Суду підстави стверджувати, що положення пункту 7 розділу ІІ Закону N 1166-VII не суперечать вимогам частини другої статті 8, статті 21, частин другої, третьої статті 22, частини першої статті 46 Конституції України. Рішення КСУ є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

*Для довідки: Згідно зі ст. 12 Закону N 2811-XII від 21.11.92 р. допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень.

--------------------

Рішення Конституційного Суду України N 9-р/2018 від 07.11.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл