Огляди законодавства
2018.11.09

Звіт з ЄСВ для ФОПів містить помилки: як бути?

Автор: Компанія «Дінай»

Підприємці зіштовхнулися з проблемою заповнення Звіту з ЄСВ (додаток 5) у разі неодноразового переходу з загальної на спрощену систему та навпаки протягом року та розрахунку суми ЄСВ при використанні формули графи 6 таблиці 1 звіту. Шляхи вирішення зазначених проблем запропонували фіскали у нещодавній ІПК.

Давайте розглянемо детальніше, в чому суть проблеми.

Відомо, що фізособи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе Звіт згідно з додатком 5 до Порядку N 435 від 14.04.2015 р. ФОП, які у звітному році неодноразово змінювали систему оподаткування, також повинні звітувати за формою N Д5.

Алгоритм складання форми N Д5 передбачає проставляння у рядку 6 "Тип платника та період перебування (місяць)" відмітки "X" у комірці, яка відповідає типу платника ЄСВ, та прописується період перебування на обраній системі оподаткування.

У розглянутій контролерами ситуації відмітка "X" проставляється у комірці "ФО - на загальній системі оподаткування" з зазначенням періоду перебування на загальній системі оподаткування з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. та комірці "ФО - на спрощеній системі оподаткування" із зазначенням періоду перебування на спрощеній системі оподаткування з 01.07.2018 р. по 30.09.2018 р.

У таблиці 1 форми N Д5 під час заповнення графи 2 навпроти відповідних місяців зазначається код категорії застрахованої особи, а саме:

- ФО - підприємці на загальних підставах - категорія 5;

- ФО - підприємці на спрощеній системі оподаткування - категорія 6.

ЄСВ при цьому нараховується:

- для ФОП-загальників - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі окремого місяця звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

- для ФОП-спрощенців, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

А от халепа! Формула для розрахунку ЄСВ, що міститься у назві графи 6 таблиці 1 N Д5, наведена з помилкою. У чому її суть? У графі 6 таблиці 1 форми N Д5 зазначається сума нарахованого ЄСВ у розрізі місяців звітного року. Її розрахунок слід робити відповідно до вимог п. 2 та 3 ч. 1 ст. 7 та п. 5 ст. 8 Закону N 2464. ЄСВ при цьому встановлюється у розмірі 22% до визначеної бази нарахування.

Наведена ж формула пропонує для цього перемножити значення граф 3 (зазначається загальна сума оподаткованого доходу) та 4 (зазначається та частина доходу, на яку нараховується ЄСВ). Проте для розрахунку ЄСВ треба перемножувати показники саме графи 4 (сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини) х графи 5 (розмір єдиного внеску)/100.

-------------------------

Індивідуальна податкова консультація N 4530/ІПК/15-32-13-01-10 від 24.10.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл