Огляди законодавства
2018.11.09

Наявність заборгованості за аліментами не є підставою для позбавлення батьківських прав: ВС

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд розглянув справу N 761/2855/17 про позбавлення батьківських прав. Згідно з матеріалами справи, позивач звернулася до суду про позбавлення батьківських прав відповідача із зазначенням, що останній з їх спільною дитиною стосунків не підтримує, не цікавиться станом її здоров'я та не надає матеріальної допомоги, має заборгованість зі сплати аліментів. Дитина проживає з матір'ю та знаходиться на повному її утриманні.

Суд першої інстанції з урахуванням висновку органу опіки та піклування дійшов висновку про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав. Апеляційний суд, погоджуючись із висновком суду першої інстанції, зазначив, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків із виховання дитини, з нею не спілкується, доказів того, що позивач забороняє бачитися йому з дитиною, не надав.

Проте ВС, дослідивши всі матеріали справи, не погодився із висновками судів попередніх інстанцій про те, що зазначені обставини свідчать про умисне ухилення відповідача від виконання батьківських обов'язків та є підставою для позбавлення його батьківських прав. Суди попередніх інстанцій не врахували, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, а позивачем належних та допустимих доказів ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов'язків, які б були законною підставою для позбавлення його батьківських прав, не надано.

При цьому висновок органу опіки та піклування, згідно з яким було визнано за доцільне позбавити відповідача батьківських прав, має рекомендаційний характер та не є обов'язковим для суду (ч. 5, 6 статті 19 СКУ).

Таким чином, ВС дійшов висновку, що наявність заборгованості за аліментами сама собою не є підставою для позбавлення батька дитини батьківських прав.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 761/2855/17 від 24.10.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл