Огляди законодавства
2018.10.22

Оприлюднення законів через офіційний веб-сайт ВРУ не є їх офіційним опублікуванням

Автор: Компанія «Дінай»

На правовій ниві українського законодавства уже довгий час гостро стоїть питання необхідності комплексного врегулювання правотворчого процесу в єдиному спеціальному законодавчому акті. Окремі питання прийняття, офіційного опублікування, порядку набрання чинності нормативно-правовими актами (далі - НПА) регулюються Конституцією, окремими законами та указами Президента. Проте безліч питань так і залишаються неврегульованими: співвідношення НПА за юридичною силою; порядок визначення дати набрання чинності НПА; дія НПА в часі, особливості зворотної дії НПА; підстави і порядок втрати НПА чинності, зупинення та відновлення їх дії; правила розв'язання колізій між положеннями НПА тощо.

Незважаючи на це, наші нормотворці не поспішають комплексно врегульовувати дане питання, а продовжують політику внесення фрагментарних змін. Саме такі фрагментарні зміни і передбачено Законом N 2578-VIII від 02.10.2018 р., яким, серед іншого, визначено порядок доведення до відома населення законів України та інших нормативно-правових актів (оприлюднення).

Так, корективами до Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" (N 539/97-ВР від 23.09.97 р.) визначено, що оприлюднення НПА здійснюватиметься шляхом:

- офіційного опублікування відповідно до закону державними друкованими засобами масової інформації та офіційними друкованими виданнями (офіційними виданнями);

- висвітлення аудіовізуальними засобами масової інформації;

- оприлюднення на офіційних веб-сайтах органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

- в інший спосіб, визначений законом.

Зауважимо, що слід розрізняти поняття "оприлюднення" та "офіційне опублікування" НПА. Так, оприлюднення НПА - більш широке поняття. Тобто офіційне опублікування НПА вважатиметься його оприлюдненням, а не кожне оприлюднення НПА є його офіційною публікацією.

Крім цього, зміни також внесено в Регламент Верховної Ради України (Закон N 1861-VI від 10.02.2010 р.) та Закон "Про Кабінет Міністрів України" (N 794-VII від 27.02.2014 р.) щодо обов'язкового доведення до відома населення актів ВРУ та Уряду шляхом їх розміщення на офіційних веб-сайтах Верховної Ради та Кабінету Міністрів відповідно.

-----------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення офіційної публікації законів України та інших нормативно-правових актів" (N 2578-VIII від 02.10.2018 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 198 від 20.10.2018 р.

Дата набрання чинності: 21.10.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл