Огляди законодавства
2018.10.18

Держоргани повинні розглядати звернення від недієздатних осіб: рішення КСУ

Автор: Компанія «Дінай»

Конституційний Суд України рішенням N 8-р/2018 від 11.10.2018 р. визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі положення Закону України "Про звернення громадян" (N 393/96-ВР від 02.10.96 р.), а саме:

- частини другої статті 8, за якою звернення осіб, визнаних судом недієздатними, не розглядаються;

- другого речення частини четвертої статті 16, згідно з яким скарга в інтересах недієздатних осіб подається їх законними представниками.

Вирішуючи порушені питання, КСУ виходив з того, що при законодавчому регулюванні є недопустимим запровадження положень, відповідно до яких посадові або службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування не розглядають будь-які звернення осіб лише з підстави їх визнання недієздатними згідно з рішенням суду. Підставою для того, щоб органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи не розглядали відповідні звернення, може бути не визнання судом недієздатною фізичної особи, а недотримання такою особою передбачених Законом вимог до змісту та форми звернень, які стосуються усіх.

КСУ зазначає, що визнання фізособи судом недієздатною не означає автоматичного позбавлення її правоздатності - здатності мати права та обов'язки у відповідних сферах правовідносин, у тому числі передбаченого статтею 40 Конституції права на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.

Законодавець має запровадити ефективні механізми реалізації та захисту прав, свобод та інтересів особи, визнаної судом недієздатною, у тому числі належного цій особі конституційного права на звернення до відповідних органів.

Таким чином, КСУ зобов'язав ВРУ привести неконституційні положення Закону N 393/96-ВР у відповідність до Конституції та цього рішення. Зазначимо, що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

--------------------

Рішення Конституційного Суду України N 8-р/2018 від 11.10.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл