Огляди законодавства
2018.10.10

Держспецтрансслужба зможе застосовувати кийки, електрошокери та гумові кулі проти правопорушників

Автор: Компанія «Дінай»

Кабмін затвердив порядок застосування спецзасобів військовослужбовцями та працівниками воєнізованої охорони Держспецтрансслужби (далі - особовий склад) під час здійснення ними службових обов'язків. Зокрема, визначено, що спецзасоби застосовуються для:

- захисту особового складу, інших осіб і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров'ю;

- відбиття нападу без застосування зброї на об'єкти, будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби;

- затримання з метою подальшої передачі правоохоронним органам осіб, які вчинили правопорушення, якщо зазначені особи чинять опір особовому складу, або є підстави вважати, що вони можуть втекти чи завдати шкоди собі або іншим особам.

Встановлено, що спецзасобами є: гумові кийки; кийки пластикові типу "тонфа"; засоби зв'язування; кайдани; електрошокові пристрої; патрони, споряджені гумовими або аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та пристрої для їх відстрілу; балончики, патрони та інші спеціальні засоби з препаратами сльозоточивої та дратівної дії; пристрої розпилення сльозоточивого аерозолю; ручні та стаціонарні світлозвукові пристрої відволікаючої дії (у тому числі з метальними елементами ударно-травматичної (несмертельної) дії та речовинами сльозоточивої і дратівної дії); бронемашини без установленого на них штатного озброєння та інші спеціальні транспортні засоби; пристрої для примусового зупинення автотранспорту; службові собаки.

Застосування спецзасобу повинно бути пропорційним порушенню, яке необхідно припинити. При цьому особовий склад зобов'язаний зупинити застосування певного виду спецзасобу в момент, коли досягнуто очікуваного результату, або якщо немає необхідності в подальшому його застосуванні. Також особовий склад повинен бути навчений надавати домедичну допомогу та оснащений відповідними індивідуальними та/або груповими аптечками.

Забороняється застосовувати спецзасоби до жінок з ознаками вагітності, осіб похилого віку та осіб з вираженими ознаками інвалідності, малолітніх (крім випадків вчинення ними групового нападу, збройного нападу чи збройного опору, що реально загрожує життю і здоров'ю цивільного населення та особового складу). Також забороняється їх застосовувати у приміщеннях, де розміщуються вибухові чи легкозаймисті речовини, та в місцях значного скупчення людей, де можуть постраждати сторонні особи.

Крім того, забороняється нанесення ударів кийком (якщо це не пов'язано із захистом життя та здоров'я особового складу під час здійснення службових обов'язків або інших осіб) по голові, шиї, ключичній ділянці, череву, ділянці сонячного сплетення, статевих органах, паху, проекції нирок, куприка.

--------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями та працівниками воєнізованої охорони Державної спеціальної служби транспорту під час здійснення службових обов'язків та переліку таких засобів" (N 810 від 03.10.2018 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур'єр" N 189 від 09.10.2018 р.

Дата набрання чинності: 09.10.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл