Огляди законодавства
2018.09.26

Повернення безпідставно набутої зарплати: позиція Верховного Суду

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд, розглянувши справу N 501/2500/15-ц, вказав на умови, за яких можливе повернення безпідставно набутої заробітної плати. Відповідно до матеріалів справи, роботодавець звернувся до суду з позовом до працівника про стягнення зайво виплаченої заробітної плати за роботу за сумісництвом, який було мотивовано незаконністю отримання грошових коштів, що встановлено відповідною перевіркою. Дослідивши всі обставини у справі, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано відмовили в задоволенні цього позову, виходивши з недоведеності факту недобросовісного набуття відповідачем цих грошових коштів та відсутності рахункової помилки, яка призвела до цього.

Залишаючи ці судові рішення без змін, Верховний Суд зазначив, що до правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є заробітною платою і платежами, що прирівнюються до неї, проведеними іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення ст. 1215 ЦКУ, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають.

ВС також нагадав, що згідно з п. 24 постанови Пленуму ВСУ N 13 від 24.12.99 р. до рахункових помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися ними не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, що має місце у даній справі. Це може бути, наприклад, отримання неправильного підсумку при складанні, невірне написання суми, помилки при введенні початкових даних в комп'ютерну програму, які не вимагають правової оцінки.

Таким чином, Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оспорювані судові рішення - без змін, дійшовши висновку, що суди попередніх інстанцій обґрунтовано відмовили в задоволенні цього позову.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 501/2500/15-ц від 20.06.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл