Огляди законодавства
2018.09.05

Велика Палата ВС: за відшкодуванням шкоди - до страховика, а не до винної особи

Автор: Компанія «Дінай»

Велика Палата ВС, розглянувши справу N 755/18006/15-ц, дійшла висновку, що покладання обов'язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності. Зокрема, в даній справі встановлено, що на виконання договору добровільного майнового страхування позивач (страховик) сплатив страхове відшкодування та отримав право вимоги на цю суму. Так, страховик вказав, що внаслідок невиконання відповідачем (завдавачем шкоди) обов'язку щодо надання письмового повідомлення про ДТП встановленого зразка його страховику, завдана третій особі шкода має бути відшкодована безпосередньо відповідачем як особою, винною у настанні ДТП.

Суд першої інстанції вважав, що відповідальною особою за відшкодування збитків, завданих страхувальником, є його страховик - третя особа. Встановивши, що позивач не звертався до третьої особи із заявою про сплату страхового відшкодування у порядку регресу та не отримав її відмову, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Проте суд апеляційної інстанції не погодився з такими висновками та зазначив, що страховик мав право самостійно обрати спосіб захисту порушеного права, зокрема, звернутися з позовом до страхувальника, вина якого у настанні ДТП встановлена.

Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, завдавач шкоди звернувся з касаційною скаргою до ВС, зазначивши, що оскільки на момент ДТП його цивільно-правова відповідальність була застрахована у третьої особи, то обов'язок відшкодувати шкоду позивачу покладається на неї.

ВС задовольнив позовні вимоги винної особи, зазначивши, що у випадках, коли деліктні відносини поєднуються з відносинами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, боржником у деліктному зобов'язанні в межах суми страхового відшкодування виступає страховик завдавача шкоди. Цей страховик хоч і не завдав шкоди, але є зобов'язаним суб'єктом перед потерпілим, якому він виплачує страхове відшкодування замість завдавача шкоди. За умов, передбачених у статті 38 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (N 1961-IV від 01.07.2004 р.) та статті 1191 ЦКУ, цей страховик набуває право зворотної вимоги (регрес) до завдавача шкоди на суму виплаченого потерпілому страхового відшкодування.

Відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом N 1961-IV у страховика не виник обов'язок з виплати страхового відшкодування, чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика.

Отже, ПОКЛАДАННЯ ОБОВ'ЯЗКУ З ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ У МЕЖАХ СТРАХОВОГО ВІДШКОДУВАННЯ НА СТРАХУВАЛЬНИКА, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, СУПЕРЕЧИТЬ МЕТІ ІНСТИТУТУ СТРАХУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (стаття 3 Закону N 1961-IV).

З огляду на зазначене, Велика Палата ВС вирішила відступити від висновку, висловленого ВСУ у постанові N 6-2587цс15 від 23.12.2015 р., відповідно до якого страховик, що виплатив страхове відшкодування, мав право самостійно обирати спосіб захисту свого порушеного права, зокрема, право вимоги до винної особи про стягнення коштів у розмірі виплаченого страховиком відшкодування.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 755/18006/15-ц від 04.07.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл