Огляди законодавства
2018.08.21Важливо!

Визначено кінцевий строк розпаювання землі та порядок використання масивів сільгоспземель

Автор: Компанія «Дінай»

Президент підписав Закон, прийнятий з метою створення ефективного механізму використання масивів земель сільгосппризначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення, а також вирішення проблеми використання земель колективної власності. Розглянемо основні нововведення прийнятого Закону.

Щодо використання масивів сільгоспземель

1. Встановлено можливість використання власником, землекористувачем ділянок сільгоспземель, призначених для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташованих у масиві сільгоспземель, також для ведення товарного сільгоспвиробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок.

2. Передбачено право власників земельних ділянок, розташованих у масиві сільгоспземель, обмінюватися такими земельними ділянками. При цьому власники та орендарі таких земельних ділянок на період дії договору оренди можуть обмінюватися належними їм правами користування земельними ділянками шляхом взаємного укладання між ними договорів оренди, суборенди відповідних ділянок.

3. Визначено додаткові права та гарантії для землекористувача, який використовує земельні ділянки загальною площею не менш як 75% від загальної площі масиву, а саме:

- право орендувати інші земельні ділянки масиву, а в разі якщо вони уже перебувають в оренді, - одержувати їх у суборенду, за умови передачі їх власнику (орендарю) у користування іншої земельної ділянки, розташованої в цьому ж масиві, на такий самий строк та на таких самих умовах. Укладення договору суборенди в такому разі не потребує згоди орендодавця;

- право на отримання обов'язкового відшкодування витрат з гідротехнічної меліорації земельних ділянок, розташованих у масиві.

4. Передбачено можливість передачі в оренду земельних ділянок під польовими дорогами (крім польових доріг, що обмежують масив) без проведення земельних торгів. Такі ділянки надаватимуться в оренду власникам та/або користувачам суміжних з польовими дорогами земельних ділянок строком на 7 років за умови забезпечення безоплатного доступу усіх землевласників та землекористувачів до належних їм земельних ділянок. Передбачено, що такі земельні ділянки можуть використовуватися як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, так і для вирощування сільськогосподарської продукції.

5. Запроваджено можливість передачі в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами без проведення земельних торгів за умови прийняття обов'язку щодо їх утримання та збереження.

6. Масиви сільгоспземель віднесено до об'єктів Держземкадастру з проведення їх інвентаризації, в процесі якої здійснюватиметься виправлення помилок у Держземкадастрі, формування ділянок "невитребуваних паїв" та ділянок під польовими дорогами, внесення відомостей про межі масиву.

7. Визначено порядок встановлення земельних сервітутів для розташування меліоративних систем.

Щодо вирішення проблем колективної власності на землю

1. З 01.01.2019 р. землі колективних сільгосппідприємств, що припинені, вважатимуться власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

2. Деталізовано порядок використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв). Так, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Така невитребувана земельна частка (пай) передаватиметься в комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована.

3. Загальні збори членів колективних сільгосппідприємств, сільгоспкооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, паювання земель в яких завершилося, зможуть до 2025 року перерозподілити між собою (допаювати) залишок сільгоспугідь та передати землі несільськогосподарського призначення до комунальної власності.

4. Органам місцевого самоврядування надано право тимчасово розпоряджатися землями колективної власності шляхом передачі їх в оренду до моменту держреєстрації права власності на них.

-----------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" (N 2498-VIII від 10.07.2018 р.)

Дата набрання чинності: 01.01.2019 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл