Огляди законодавства
2018.08.20

Справи у майнових спорах до боржника, що визнається банкрутом, підвідомчі господарським судам

Автор: Компанія «Дінай»

Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи справу N 372/3584/16-ц, зробила висновок, що за наявності порушеної господарським судом справи про банкрутство відповідача цивільну справу за позовом до такого відповідача не можна порушити, а в разі її порушення вона підлягає закриттю. Так, відповідно до матеріалів справи, позивач, який є фізособою, та відповідач уклали договір пайової участі у фінансуванні будівництва житлового будинку. Однак відповідач своїх зобов'язань не виконав, не ввів будинок в експлуатацію та не передав у власність інвестора визначені в договорі приміщення. Даний спір розглянуто у порядку цивільного судочинства.

Суди попередніх інстанцій, розглядаючи спір по суті, керувалися тим, що позивач повністю виконав зобов'язання за договором інвестування, а тому з моменту оплати повної вартості набув майнові права на відповідний об'єкт нерухомості.

Водночас під час розгляду справи з'ясувалося, що господарський суд порушив провадження про банкрутство відповідача.

Відтак, Велика Палата скасувала рішення судів попередніх інстанцій із закриттям провадження у цивільній справі та зазначила, що відповідно до ч. 4 статті 10 Закону України N 4212-VІ від 22.12.2011 р. суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; про сплату податків, зборів (обов'язкових платежів); стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, а також визнання недійсними рішень держорганів, пов'язаних з майновими вимогами до боржника.

Таким чином, Велика Палата дійшла висновку, що за наявності порушеної господарським судом справи про банкрутство відповідача провадження у цивільній справі не може бути відкрито, а відкрите провадження підлягає закриттю у зв'язку з тим, що справа не може бути розглянута в порядку цивільного судочинства.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 372/3584/16-ц від 26.06.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл