Огляди законодавства
2018.07.30Важливо!

Неплатникам аліментів загрожуватимуть штрафи, арешти та позбавлення волі: вивчаємо новий Закон

Автор: Компанія «Дінай»

28 липня в газеті "Голос України" N 138 опубліковано Закон N 2475-VIII, яким створюються економічні передумови для посилення захисту права дитини на належне утримання. Даний закон вносить зміни до деяких законодавчих актів, серед яких: КпАП, ККУ, СКУ, ЦПКУ, Закони "Про дорожній рух" (N 3353-XII від 30.06.93 р.), "Про нотаріат" (N 3425-XII від 02.09.93 р.), "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" (N 3857-XII від 21.01.94 р.), "Про банки і банківську діяльність" (N 2121-III від 07.12.2000 р.) тощо.

Документом встановлено дієвий механізм притягнення до юридичної відповідальності осіб за несплату аліментів та ухилення в подальшому порушників від відбування призначеного стягнення за несплату аліментів.

Адміністративна та кримінальна відповідальність неплатників аліментів

Зокрема, встановлено, що несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю та тяжкохворої дитини, що призвела до виникнення заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Повторне протягом року вчинення адмінправопорушення, пов'язаного з несплатою аліментів, тягне за собою стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин. Ухилення особи від відбування адмінстягнення у вигляді суспільно корисних робіт тягне за собою адмінарешт строком до 10 діб.

Також Законом передбачено заходи, що застосовуватимуться до батьків або осіб, які їх замінюють, у разі ухилення ними від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. У таких випадках передбачено попередження або накладення штрафу від 50 до 100 НМДГ (від 850 грн до 1700 грн). Ті самі дії, вчинені повторно протягом року, тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 300 НМДГ (від 1700 грн до 5100 грн).

Крім того, встановлено стягнення за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини. За таке порушення передбачатиметься накладення штрафу від 100 до 150 НМДГ (від 1700 грн до 2550 грн). За таке ж діяння, вчинене повторно протягом року, на особу може бути накладено штраф від 150 до 300 НМДГ (від 2550 грн до 5100 грн) та тимчасове обмеження того з батьків, з ким проживає дитина, у праві виїзду за межі України та обмеження у праві керування транспортним засобом до виконання рішення.

За умисне порушення встановленого законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про її тимчасовий виїзд тим із батьків, з яким дитина проживає, встановлено штраф від 100 до 200 НМДГ (від 1700 грн до 3400 грн). Такому правопорушнику тимчасово обмежуватиметься право на виїзд з України з дитиною строком на один рік з дня накладення адмінстягнення, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.

При цьому за злісне ухилення особи від відбування адмінстягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачатиметься кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до двох років.

Виїзд за кордон дитини

Той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та у разі, якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов'язки, інформує його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

При цьому, той із батьків, з яким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше у разі:

- наявності заборгованості зі сплати аліментів понад чотири місяці;

- наявності заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю або тяжкохворої дитини.

При цьому тому із батьків, з яким дитина не проживає, для поїздки за кордон знадобиться нотаріально завірена згода другого з батьків або рішення суду про дозвіл на виїзд дитини без згоди.

Розмір аліментів

Встановлено, що мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток, і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Також запроваджується нарахування штрафів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік (20% від суми несплачених аліментів), за два роки (30% від суми несплачених аліментів), за три роки (50% від суми несплачених аліментів).

Обмеження для держслужбовців

Так, документом запроваджується необхідність подання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини понад шість місяців для осіб, які матимуть намір входити до складу Кабміну, займати посади держслужби категорії "А" та "Б", заступників міністра, а також реєструватися кандидатами у нардепи і депутати місцевих рад.

Крім того, новими нормами передбачено обов'язок:

- територіальних органів МВС відмовити у вчиненні реєстраційної дії (перереєстрації, зняття з обліку ТЗ з метою його відчуження) особи, яка внесена до Єдиного реєстру боржників;

- нотаріуса відмовити у вчиненні нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, якщо особа внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості понад три місяці;

- банку в разі відкриття або закриття рахунка фізособи перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників. У разі відкриття рахунка на ім'я фізособи - боржника або закриття рахунка такою особою банк зобов'язаний у день відкриття або закриття рахунка повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.

--------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання" (N 2475-VIII від 03.07.2018 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 138 від 28.07.2018 р.

Дата набрання чинності: 28.08.2018 р., крім деяких норм

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл