Огляди законодавства
2018.07.05Важливо!

Вивчаємо новий Закон про валюту і валютні операції

Автор: Компанія «Дінай»

4 липня Президент підписав Закон "Про валюту і валютні операції", прийнятий з метою забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного їх здійснення. Даний законодавчий акт запускає поступову і гнучку лібералізацію валютного ринку за принципом "дозволено все, що не заборонено".

Передбачено, що Закон набере чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, однак його норми будуть введені в дію лише через сім місяців. Одночасно з введенням в дію Закону втратять чинність Декрет КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (N 15-93 від 19.02.93 р.) та Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (N 185/94-ВР від 23.09.94 р.).

Розглянемо ключові новації нового Закону.

Ліцензування

За новими правилами українці зможуть інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій. Також скасовується обов'язкова реєстрація в НБУ кредитів від нерезидентів.

Після введення в дію Закону банки зможуть здійснювати валютні операції на підставі банківської ліцензії без необхідності отримання додаткових валютних ліцензій (індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, інші ліцензії на здійснення валютних операцій, у тому числі на організацію та/або проведення операцій з купівлі та продажу валютних цінностей в безготівковій формі, відкриття рахунків в іноземній валюті, проведення розрахунків в іноземній валюті). Однак небанківським фінустановам та операторам поштового зв'язку для роботи з валютою отримувати валютні ліцензії доведеться й надалі.

Валютний контроль

Скасовується валютний контроль. Натомість Нацбанк, ДФС та уповноважені установи (банки, небанківські фінустанови та оператори поштового зв'язку) здійснюватимуть валютний нагляд. При цьому, валютному нагляду підлягатимуть операції на суму від 150 тис. гривень на предмет відповідності вимогам валютного законодавства (аналогічно фінмоніторингу).

Крім цього, на законодавчому рівні скасовується максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними контрактами у межах 180 днів. Разом з цим скасовуються і санкції за порушення строків розрахунків у вигляді зупинення ЗЕД-діяльності та запровадження до порушників індивідуального ліцензування. Однак радіти передчасно не варто, оскільки право встановлювати граничні строки розрахунків надано Нацбанку. При цьому НБУ має право встановлювати винятки та/або особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів/галузей економіки за поданням Кабміну. Визначити переліки "захищених" товарів/галузей економіки Уряд повинен до дня введення в дію нового Закону.

Повноваження органів валютного нагляду

Запроваджена лібералізація валютного ринку не означає повну відсутність контролю. Так, Нацбанк та ДФС, як органи валютного нагляду, і банки, які будуть виконувати роль агентів валютного нагляду, матимуть право вимагати від компаній та фізосіб документи з проведених операцій. НБУ і ДФС проводитимуть перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства (Нацбанк перевірятиме банки, а ДФС - суб'єктів господарської діяльності).

Крім цього, Законом закріплюються повноваження Нацбанку запроваджувати заходи захисту на валютному ринку за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи держави. Так, за необхідності, НБУ зможе запроваджувати такі заходи захисту:

- обов'язковий продаж частини валютної виручки;

- встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;

- встановлення особливостей здійснення операцій, пов'язаних із рухом капіталу;

- запровадження дозволів та/або лімітів на проведення окремих валютних операцій;

- резервування коштів за валютними операціями;

- заходи, передбачені ст. 71 Закону "Про Національний банк України" (N 679-XIV від 20.05.99 р.), серед яких обмеження або тимчасова заборона на видачу коштів з поточних і депозитних рахунків фізичних та юридичних осіб, вивезення, переказування і пересилання за межі України валютних цінностей.

Такі обмеження Нацбанк зможе вводити на півроку. Але за необхідності їх можна буде пролонгувати. При цьому, загальний строк дії заходів захисту не може перевищувати 18 місяців протягом двох років, починаючи з дня першого запровадження відповідного заходу захисту.

У разі наявності ознак нестабільності банківської та/або фінансової системи (а про стабільність у нашій країні поки що говорити зарано) Нацбанк має прийняти та оприлюднити своє рішення про запровадження заходів захисту не пізніше ніж за 30 календарних днів до дня введення в дію Закону.

---------------------

Закон України "Про валюту і валютні операції" (N 2473-VIII від 21.06.2018 р.)

Дата набрання чинності: з дня, наступного за днем офіційного опублікування

Дата введення в дію: через сім місяців з дня набрання чинності

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл