Огляди законодавства
2018.06.23

Відновлення виплати пенсії, не нарахованої з вини ПФУ, здійснюється без обмеження строку

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд розглянув справу за позовом внутрішньо переміщеної особи до об'єднаного управління ПФУ м. Харкова про визнання протиправним припинення виплати пенсії з 1 березня 2016 року та зобов'язання поновити виплату пенсії, починаючи з дня припинення. Згідно з матеріалами справи, позивачка через збройний конфлікт на сході України у 2015 році перемістилася до м. Харкова. З 1 березня 2016 року їй припинили нараховувати та виплачувати пенсію до з'ясування фактичного місця проживання. Через похилий вік та незадовільний стан здоров'я тимчасово переїхала до Донецької області для отримання необхідної медичної допомоги, де й перебуває. Об'єктивної можливості пройти перевірку постійного місця проживання в м. Харкові не мала.

Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов частково - зобов'язали управління ПФУ поновити виплату пенсії з 8 березня 2017 року. Вимоги, що стосувалися періоду з 1 березня 2016 року по 7 березня 2017 року, залишили без розгляду, мотивуючи тим, що позивачка пропустила піврічний строк звернення до суду, оскільки звернулася до суду 8 вересня 2017 року.

Не погоджуючись з попередніми рішеннями судів, пенсіонерка звернулася до Верховного Суду. Касаційна скарга обґрунтована тим, що ч. 2 ст. 46 Закону N 1058-IV від 09.07.2003 р. визначено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком. Проте відповідач посилався на ч. 2 ст. 99 КАСУ, відповідно до якої встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів з моменту, коли особа дізналася про порушення її прав.

Верховний Суд, дослідивши всі матеріали справи, зазначив, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати ч. 1 ст. 99 КАСУ (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду першої інстанції із позовом) та при визначенні права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах. Зокрема, статтею 46 Закону 1058-IV встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, Суд дійшов висновку, що в разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, який призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом. Право позивача на отримання пенсії є безперечним, і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 646/6250/17 від 24.04.2018 р.

 

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл