Огляди законодавства
2018.06.21

В Україні по-новому унормовано порядок трансплантації

Автор: Компанія «Дінай»

Президент підписав Закон, яким визначено нові правила трансплантації органів в Україні. Зокрема, передбачено, що трансплантація здійснюватиметься з дотриманням принципів добровільності, гуманності, анонімності, надання донорських органів потенційним реципієнтам за медичними показаннями, безоплатності (крім гемопоетичних стовбурових клітин), черговості (крім родинного та перехресного донорства), належного ставлення до тіла людини в разі посмертного донорства.

Уже з 1 жовтня 2018 року в Україні має функціонувати Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ), яка складатиметься з реєстрів донорів, реципієнтів, реєстру анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, реєстру осіб з трансплантованим анатомічним матеріалом, реєстру закладів охорони здоров'я, що надають медичну допомогу із застосуванням трансплантації, реєстру трансплант-координаторів тощо. Відповідальним за функціонування ЄДІСТ визначено новий орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації та здійснення діяльності, пов'язаної з трансплантацією.

Зазначимо, що кожна повнолітня дієздатна особа має право надати письмову згоду або незгоду на посмертне донорство або призначити свого повноважного представника, який після смерті цієї особи надасть згоду на вилучення з її тіла анатомічних матеріалів, з правом у будь-який час змінити своє рішення. За бажанням особи відмітки про надання нею згоди або незгоди на посмертне донорство вносяться до паспорта громадянина України та/або посвідчення водія.

У разі якщо померла особа не висловила за життя своєї згоди або незгоди на посмертне донорство та не визначила свого повноважного представника, згоду на донорство зможуть надавати близькі родичів (чоловік/дружина, діти, батьки, рідні брати та сестри).

Законом встановлено заборону на укладання або пропонування укладання договорів, що передбачають купівлю-продаж анатомічних матеріалів людини (крім випадків, передбачених Законом). Під табу - і реклама анатомічних матеріалів людини.

Також врегульовано порядок міждержавного обміну анатомічними матеріалами людини в рамках міжнародного співробітництва, який передбачає рівноцінний обмін відповідними анатомічними матеріалами або їх купівлю-продаж на комерційній основі на умовах міжнародного договору. При цьому чітко обумовлено, що передача наявних в Україні анатомічних матеріалів людини в рамках міжнародного співробітництва іноземним державам та міжнародним організаціям здійснюється виключно за умови відсутності в ЄДІСТ відомостей щодо реципієнта, сумісного з цим анатомічним матеріалом.

Крім цього, посилено кримінальну відповідальність за вилучення у людини шляхом примушування або обману її анатомічних матеріалів з метою їх трансплантації. За такий злочин каратимуть позбавленням волі на строк до п'яти років (сьогодні - обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Вчинення таких дій щодо особи, яка перебувала в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності від винного, каратимуться позбавленням волі на строк від п'яти до семи років (сьогодні - обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також передбачено скасування альтернативної відповідальності за незаконну торгівлю анатомічними матеріалами людини у вигляді обмеження волі на строк до п'яти років. Залишено лише відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років.

--------------------

Закон України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині" (N 2427-VІІІ від 17.05.2018 р.)

Дата набрання чинності: з дня, наступного за днем офіційного опублікування, та вводиться в дію з 01.01.2019 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл