Огляди законодавства
2018.06.14

Зміни в порядку проведення операцій з обміну валют

Автор: Компанія «Дінай»

Нацбанк передбачив зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України (N 502 від 12.12.2002 р.), які набувають чинності з 1 липня 2018 р., а окремі норми - з 1 січня 2019 р.

Так, спрощено процедуру оформлення банками та іншими фінустановами операцій з обміну валют. Банки зможуть оформлювати квитанції про валютно-обмінну операцію не лише в паперовій формі, а і в електронному вигляді. Відповідно банки отримають можливість зберігати такі документи також в електронній формі.

Визначено, що квитанція про здійснення валютно-обмінної операції оформляється банком у двох примірниках: перший примірник видається фізособі, другий - зберігається у вигляді паперового або електронного документа в документах дня. При цьому за згодою клієнта банк матиме можливість не оформлювати клієнту першого примірника квитанції. Однак зауважимо, що у разі відсутності в клієнта першого примірника квитанції банк не має права здійснювати операцію сторно.

У свою чергу інші фінустанови, що здійснюють обмін валют, наразі зобов'язані оформлювати два паперових примірники квитанції та два паперових розрахункових документа, що друкуються реєстратором розрахункових операцій (РРО). В подальшому вони оформлюватимуть для клієнтів валютно-обмінні операції тільки одним документом - розрахунковим документом РРО. Сама ж квитанція про здійснення валютно-обмінної операції не видаватиметься. Встановлено вимоги до змісту та форми такого розрахункового документа.

Крім того, дані про клієнта заповнюватимуться лише під час здійснення валютно-обмінної операції на суму, що дорівнює чи перевищує в еквіваленті 150 000 гривень.

Також надано можливість банкам та іншим фінустановам проводити валютно-обмінні операції через платіжні пристрої. Після доопрацювання програмного забезпечення платіжного пристрою фізособи зможуть не тільки продавати, а й купувати готівку іноземної валюти з використанням цих пристроїв. Банк, інша фінустанова створюватимуть реєстри купленої/проданої іноземної валюти у вигляді електронного документа. Такий електронний документ повинен містити електронний підпис касира, прирівняний законом до власноручного підпису, та зберігатися в банку, іншій фінустанові.

Коректив зазнали й додатки до Інструкції N 502. Так, викладено в новій редакції додатки 3 "Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції" та 6 "Звітна довідка про касові обороти за день і залишки цінностей", а в додатки 4 та 5 (реєстри купленої та проданої іноземної валюти) внесено зміни.

Зазначимо, що для впровадження нових вимог, що стосуються застосування РРО під час проведення обміну валют через платіжні пристрої та оформлення відповідних розрахункових документів РРО, квитанцій та чеків банкомата, фінустановам надано шестимісячний перехідний період. Протягом другого півріччя поточного року вони будуть оформлювати валютно-обмінні операції згідно із порядком, що діяв досі. Проводити валютно-обмінні операції за новими правилами вони почнуть з 1 січня 2019 року.

------------------------------

Постанова Правління Національного банку України "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" (N 63 від 07.06.2018 р.)

Офіційне опублікування на сайті НБУ: 12.06.2018 р.

Дата набрання чинності: 01.07.2018 р., за винятком окремих норм

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл