Огляди законодавства
2018.05.29Важливо!

КСУ визнав неконституційним скасування права на дострокову пенсію

Автор: Компанія «Дінай»

22 травня Конституційний Суд ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 49 нардепів щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 12 розділу I Закону N 76-VIII від 28.12.2014 р. Зокрема, ВИЗНАНО КОНСТИТУЦІЙНИМИ ПІДП. 1, 2 П. 12 РОЗДІЛУ І ЗАКОНУ N 76-VIII, якими скасовано та обмежено низку медичних, транспортних, телекомунікаційних і житлово-комунальних пільг для ветеранів праці та осіб, які мають "особливі трудові заслуги перед Батьківщиною". При цьому Конституційний Суд зазначив, що скасування та обмеження на підставі Закону N 76-VIII зазначених пільг жодним чином не мають наслідком скасування чи звуження змісту та обсягу їх існуючих конституційних прав і свобод, зокрема прав на соціальний захист і достатній життєвий рівень, які закріплено у статтях 46, 48 Конституції України.

Водночас Конституційний Суд ВИЗНАВ НЕКОНСТИТУЦІЙНИМ ПІДП. 3 П. 12 РОЗДІЛУ І ЗАКОНУ N 76-VIII, який передбачав скасування ст. 21 Закону "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" N 3721-XII від 16.12.93 р. Статтею 21 було передбачено, що особам, звільненим з роботи за ініціативою роботодавця у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці (реорганізація, ліквідація, перепрофілювання, скорочення чисельності або штату, невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров'я) за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо вони мали необхідний стаж для пенсії, гарантувалося право на достроковий вихід на пенсію.

Конституційний Суд України вважає, що право на достроковий вихід на пенсію, яке мали громадяни похилого віку, було гарантією ефективної реалізації конституційних прав громадян, закріплених у статтях 46, 48 Конституції. З огляду на це Суд перевірив підп. 3 п. 12 розділу І Закону N 76-VIII на відповідність конституційним принципам, насамперед принципу верховенства права. Зокрема, Конституційний Суд наголошує, що принцип верховенства права передбачає внесення законодавчих змін із визначенням певного перехідного періоду (розумного часового проміжку між офіційним оприлюдненням Закону і набранням ним чинності), який дасть особам час для адаптації до нових обставин. Проте Закон N 76-VIII від 28.12.2014 р. був фактично ухвалений парламентом 29.12.2014 р. (о 1 годині 24 хвилини 40 секунд) та оприлюднений 31.12.2014 р. в газеті "Голос України" (спецвипуск), що підтверджується загальнодоступними відомостями, розміщеними на офіційному веб-порталі ВРУ. До того ж підп. 3 п. 12 розділу I Закону N 76-VIII набрав чинності з 01.01.2015 р.

Зважаючи на викладене, Суд констатує, що перехідний період між оприлюдненням Закону N 76-VIII та набранням чинності підп. 3 п. 12 його розділу I (менше одного дня) був явно недостатнім для того, щоб суб'єкти права змогли адаптуватися до законодавчих новел та скоригувати свої дії для реалізації права на достроковий вихід на пенсію. У такий спосіб парламент знівелював суть такого елемента конституційного принципу верховенства права, як юридична визначеність.

Таким чином, Конституційний Суд дійшов висновку, що підп. 3 п. 12 розділу I Закону N 76-VIII не відповідає ч. 1 ст. 8 Конституції України. Рішення є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржене.

------------------

Рішення Конституційного Суду України N 5-р/2018 від 22.05.2018 р.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл