Огляди законодавства
2018.05.23

Верховний Суд зобов'язав відновити виплати пенсій переселенцям: зразкове рішення

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд розглянув зразкову справу за позовом громадянина до управління ПФУ про відновлення виплати пенсії. Згідно з матеріалами справи, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Особа у зв'язку з проведенням бойових дій та АТО в її населеному пункті була вимушена покинути своє постійне місце проживання та переїхати до іншого населеного пункту, де і стала на облік як внутрішньо переміщена особа. Проте відповідач з 1 квітня 2017 року припинив їй виплату пенсії з підстав, не передбачених ст. 49 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (N 1058-IV від 09.07.2003 р.).

Відповідач вказує, що в березні 2017 року від СБУ було отримано інформацію про повернення позивача, який є внутрішньо переміщеною особою, на тимчасово окуповану територію України, що відповідно до підп. 1 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (N 365 від 08.06.2016 р.) є підставою для припинення виплати пенсії.

Верховний Суд задовольнив позов у повному обсязі, зазначивши, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону N 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Водночас цим Законом не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як проведення верифікації за списками СБУ з підстав перевірки місця фактичного проживання.

Крім того, Суд звернув увагу на рішення КСУ N 25-рп/2009 від 07.10.2009 р. та рішення ЄСПЛ у справі "Пічкур проти України" (набрало статусу остаточного 07.02.2014 р.), де застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може бути пов'язане з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній території.

Таким чином, Суд встановив судовий контроль за виконанням цього рішення та зобов'язав управління ПФУ подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

Варто зауважити, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах, в яких позивач:

- є громадянином України;

- має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою органів соцзахисту населення про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи;

- є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону N 1058-IV.

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл