Огляди законодавства
2018.04.25

Після спливу трьох років податкові органи втрачають право стягувати борг

Автор: Компанія «Дінай»

Верховний Суд розглянув справу про стягнення заборгованості по сплаті земельного податку. Згідно з обставинами справи, Державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до ФОП про стягнення податкового боргу по сплаті пені із земельного податку (орендної плати з фізосіб), нарахованої згідно з п. 129.1 ПКУ. Суд першої інстанції, з мотивами якого погодився суд апеляційної інстанції, позовні вимоги податкового органу задовольнив повністю та стягнув з платника податків податковий борг по земельному податку.

Проте ФОП не погодився із зазначеними рішеннями судів та звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою про скасування таких судових рішень. Касаційну скаргу мотивовано тим, що судами попередніх інстанцій не досліджено в повному обсязі, за який період і з якого часу нараховується пеня при зарахуванні коштів до Держбюджету, а також не надано оцінку розміру облікової ставки НБУ, з якого повинна розраховуватися пеня. Заявник зазначив, що нарахування пені не повинно здійснюватися за податковими зобов'язаннями поза межами 1095 днів з моменту виникнення обов'язку щодо сплати податку (ст. 102 ПКУ).

Верховний Суд, переглянувши судові рішення, задовольнив касаційну скаргу підприємця, зазначивши, що строк звернення податкового органу з позовом про стягнення суми боргу відповідно до ст. 102 КАСУ сплив у 2012 році, а тому контролюючий орган не мав права у 2016 році звертатися до суду з вимогами про стягнення пені, нарахованої на суму податкового боргу, погашену після спливу 1095-денного строку з дня його виникнення.

Таким чином, у разі спливу 1095-денного строку з дня виникнення податкового боргу такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню разом з нарахованими на нього пенею та штрафними санкціями. З цього часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-яких заходів щодо стягнення суми боргу.

----------------------

Постанова Верховного Суду N 807/2097/16 від 06.02.2018 р.

 

Той і інші огляди читайте без обмежень в програмах Дінай
(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл