26 березня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув зразкову справу про оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки. Позивачка, серед іншого, просила суд зобов'язати відділ Управління ДМС оформити та видати їй паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що жінка через свої релігійні переконання відмовляється від присвоєння їй цифрового ідентифікатора особистості у вигляді унікального номера запису в реєстрі, від зняття біометричної інформації щодо себе та її подальшого зберігання, використання, обробки в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Дослідивши всі матеріали справи, Верховний Суд відмовив у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що згідно з урядовою постановою N 745 від 26.10.2016 р. з 1 листопада 2016 року паспорт громадянина України може оформлятися виключно у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Так, із зазначеної дати і до сьогодні для оформлення паспорта громадянина України в іншій формі, ніж ID-картки з безконтактним електронним носієм інформації, законних підстав уже немає.
Альтернативи такій формі паспорта громадянина України (ID-картки) ні Закон N 5492-VI від 20.11.2012 р., ні урядові нормативно-правові акти, прийняті на його виконання, не передбачають, як і винятків із загального для всіх громадян України обов'язку отримати цей документ у встановленому порядку і встановленої форми.
Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що дії/бездіяльність відділу Управління ДМС щодо відмови позивачці в оформленні паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року ґрунтуються на правильному застосуванні норм законодавства, що регулює спірні правовідносини.
----------------------
Рішення Верховного Суду N 806/3265/17 від 26.03.2018 р.