Авторські консультації
2015.10.22

ВСУ звернув увагу на необхідність дотримання розумних строків при розгляді справ

Автор: Анна Скуміна

Не секрет, що величезна кількість судових справ розглядається з порушенням строків, встановлених законодавством. При цьому таке порушення вважається формальним і, як правило, не призводило до скасування судового рішення.

Однак ВСУ, розглянувши справу за позовом фізособи до роботодавця про визнання наказу про звільнення незаконним та поновлення на роботі, стягнення заробітної плати та відшкодування моральної шкоди, зазначив таке.

Відповідно до ч.1 ст. 157 ЦПК України суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботіодного місяця.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та такі критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Фрідлендер проти Франції").

У разі неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства, суд зобов’язаний зупинити провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи (п. 4 ч.1 ст. 201, п. 3 ч.1 ст. 203 ЦПК).

На думку ВСУ, при розгляді даної справи суди попередніх інстанцій порушили норми процесуального права, а саме: ч.1 ст. 157, п. 4 ч.1 ст. 201 ЦПК України, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, а це відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини другої статті 3604 ЦПК є підставою для скасування судових рішень та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

(c) Відтворення матеріалів у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії «Дінай». Виключенням є використання RSS-каналу
(c) Безкоштовне розміщення оглядів новин законодавства на інших сайтах можливе лише після отримання письмового підтвердження та за умови дотримання наших вимог до оформлення. Отримати дозвіл